Roleta balkonowa - funkcjonalność i wygoda w codziennym życiu

roleta balkonowa
 

 

Rolety balkonowe to nieodłączny element współczesnych przestrzeni mieszkalnych, który oferuje praktyczne korzyści, jak i estetyczne walory. Stanowiąc doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących sposobu na ochronę przed promieniami słonecznymi i nadmiernym nasłonecznieniem oraz poczucie prywatności.

Okna balkonowe oddzielają powierzchnię mieszkalną od tarasu czy balkonu, ale również zapewniają możliwość wyjścia na zewnątrz. Wyjście na taras lub balkon umożliwia bezpośredni kontakt z naturą i otoczeniem zewnętrznym. Zwłaszcza latem ich rola jest nieoceniona, tworząc przyjazną atmosferę i dodając uroku całej przestrzeni mieszkalnej.

Rolety na drzwi balkonowe - jakie powinny pełnić funkcje?

Odpowiedni wybór na konkretne rolety wewnętrzne powinien być dostosowany do swoich indywidualnych potrzeb, decydujący z pewnością będzie ich elegancki wygląd, natomiast warto również wziąć pod uwagę walory praktyczne.

Różnorodność dostępnych modeli rolet, ich kolorów, wzorów i funkcji pozwoli każdemu znaleźć dla siebie idealne rozwiązanie dopasowane do całej aranżacji wnętrza pomieszczeń.

 • łatwy sposób montażu
 • precyzyjna regulacja ilości światła
 • wysoki stopień zaciemnienia
 • wysoka ochrona termoizolacyjna

Warto wybrać produkty Rząska®, produkowane z najwyższej jakości materiałów, będących gwarancją niezawodności. 

Rodzaje rolet na okno balkonowe

Producenci osłon okiennych oferują szeroki wybór rolet oraz montażu (zarówno rolety wewnętrzne jak i rolety zewnętrzne). Dzisiejsze osłony okienne dają możliwość montażu na dwa sposoby. Zamontowanie rolet możliwe jest zarówno w systemie inwazyjnym jak i bezinwazyjnym, jeden i drugi system dostosowany jest do indywidualnych potrzeb każdego z użytkowników.

Wśród najpopularniejszych rodzajów rolet wewnętrznych na balkon wyróżniamy:

 • rolety dzień noc
 • rolety rzymskie
 • żaluzje drewniane
 • rolety plisowane
 • rolety wolnowiszące
 • zasłony zaciemniające

Wszystkie powyższe rodzaje rolet z powodzeniem zamontujesz na drzwiach balkonowych.

rolety dzień noc na drzwi balkonowe
 

Rolety dzień noc

Jedną z najczęściej wybieranych osłon okiennych to rolety dzień I noc balkonowe Rząska®. Swoją popularność zyskały dzięki zastosowaniu dwuwarstwowej tkaniny, która charakteryzuje się pasami transparentnymi oraz zaciemniającymi. Dzięki temu użytkownik ma możliwość precyzyjnej regulacji dostępu ilości światła wpadającego do pomieszczenia.

Rolety na drzwi balkonowe dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, co umożliwi dopasowanie rolety do wnętrza Twojego domu. W wyborze odpowiedniej rolety z pewnością pomocne będzie zamówienie w naszym sklepie internetowym darmowych próbek tkanin.

Rolety balkonowe dzień noc Rząska® dostępne są w dwóch wariantach montażowych. System bezinwazyjny montuje się na ramie okna za pomocą uchwytów zaciskowych. Z kolei w systemie inwazyjnym mocowania przykręcamy do ramy okien balkonowych.

 • dwuwarstwowa tkanina
 • montaż inwazyjny/bezinwazyjny
 • doskonała regulacja ilości światła
 • szeroka gama kolorystyczna

Darmowe próbki tkanin można zamówić, poprzez kontakt z działem obsługi Rząska®.

rolety dzień noc na drzwi balkonowe
 

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie to kolejne doskonałe rozwiązanie dla okien balkonowych, które łączy w sobie elegancję, funkcjonalność i trwałość. Rzymskie rolety na drzwi balkonowe mają charakterystyczny wygląd, który składa się z równomiernych fałd, nadając pomieszczeniu dużej przytulności.

Regulacja poziomu zaciemnienia rolet rzymskich umożliwia kontrole nad ilością światła wpadającego do pomieszczenia. Taka funkcjonalność jest szczególnie istotna w przypadku drzwi balkonowych, gdzie światło dzienne odgrywa kluczową rolę, zarówno jak i zachowanie prywatności czy ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Jedną z głównych zalet rzymskiej rolety na drzwi balkonowe to fakt, iż zajmują one minimalną ilość miejsca, dzięki swojej konstrukcji. Takie rozwiązanie pozwala wykorzystać dostępną przestrzeń w optymalny sposób.

 • łatwa obsługa
 • elegancka estetyka
 • trwałość i funkcjonalność
 • oszczędność miejsca

Rolety rzymskie to jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych na okna tarasowe.

rolety rzymskie na oknie balkonowym
 

Żaluzje drewniane

Dla osób poszukujących połączenia funkcjonalności, trwałości oraz naturalnej estetyki na okna balkonowe, doskonałym rozwiązaniem będą żaluzje drewniane. Drewno dodaje pomieszczeniu przytulności i elegancji, tworząc atmosferę sprzyjającą relaksowi i wyciszeniu.

Możliwość ustawienia drewnianych lameli pod różnym kątem, daję możliwość łatwego dostosowania poziomu zaciemnienia, prywatności i ochrony przed promieniami słonecznymi. Dzięki temu rozwiązaniu drewniane osłony doskonale sprawdzą się również w takim przypadku, kiedy posiadamy okno balkonowe dzielone.

Zastosowanie drewnianej rolety na okno balkonowe dzielone to gwarancja trwałości i odporności na długie lata. Drewno to naturalny materiał, który cechuje się nie tylko dużą trwałością, ale również jest łatwe w utrzymaniu czystości.

 • regulacja poziomu zaciemnienia
 • trwałość
 • naturalna estetyka
 • wysoka jakość wykonania

Drewno w łatwy sposób można odświeżyć lub przemalować, dzięki temu w łatwy sposób można dostosować je do zmieniającego się wystroju wnętrza.

rolety na okna balkonowe
 

Rolety plisowane

Plisy to niezwykle wszechstronne rolety na okno balkonowe które wprowadzą do domu zarówno estetykę, jak i praktyczność. Ich wyjątkowy design oraz oszczędność miejsca sprawiają, że są one coraz popularniejszym wyborem dla osób poszukujących eleganckiego rozwiązania i funkcjonalności w swoim wnętrzu.

Charakterystyczna harmonijkowa struktura tkaniny rolety plisowanej na drzwi balkonowe tworzy miękkie fałdy, które nadają oknom subtelny, ale i wyrafinowany charakter. Dostępne są w szerokiej gamie wzorów, kolorów i tekstur, co pozwala dopasować je do każdego wystroju wnętrza pomieszczenia.

Główną zaletą jaką oferują rolety plisowane Rząska® jest możliwość precyzyjnej regulacji ilości światła wpadającego do pomieszczenia oraz stopnia prywatności. Dzięki możliwości podnoszenia i opuszczania rolet wzdłuż okna balkonowego, można łatwo dostosować poziom zaciemnienia i widoczności według własnych preferencji. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą cieszyć się naturalnym światłem w ciągu dnia, ale jednocześnie zachować prywatność w nocy.

 • konstrukcja harmonijki
 • dwukierunkowe sterowanie
 • szeroka gama kolorystyczna
 • wysoki stopień zaciemnienia

Rolety plisowane Rząska®, które można zamontować na drzwi balkonowe to idealne rozwiązanie również jako ochrona termoizolacyjna.

roleta na okno balkonowe
 

Rolety wolnowiszące

Wolnowiszące rolety na okno balkonowe to prosta konstrukcja oparta na prostym mechanizmie opuszczania i podnoszenia tkaniny, co sprawia, że ten rodzaj rolety jest łatwy w obsłudze i niezwykle skuteczny w kwestii regulacji światła.

Rolety wolnowiszące montuje się za pomocą uchwytów na ramie drzwi balkonowych lub do ściany nad poziomem okna balkonowego. Uchwyty zazwyczaj wymagają montażu za pomocą wiertarki i śrub.

Minimalistyczny styl rolety wolnowiszącej dla drzwi balkonowych to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących rolety na okno balkonowe do mniejszych pomieszczeń, które nie zajmuje zbyt dużo miejsca i nie obciąża dodatkowo okna balkonowego.

 • prosty montaż
 • precyzyjna regulacja
 • oszczędność miejsca
 • łatwość obsługi

Rolety wolnowiszące występują w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu z łatwością można dopasować je do wnętrza pomieszczenia.

roleta okno balkonowe
 

Zasłony zaciemniające

Alternatywnym rozwiązaniem, innym niż roleta czy żaluzja, dla pomieszczenia, które posiada balkon i drzwi balkonowe, jest montaż zasłon. Zasłony zaciemniające stanowią nie tylko praktyczne rozwiązanie na oknie balkonowym, ale także element dekoracyjny, który idealnie dopełni wnętrze domu.

Zasłony zaciemniające Rząska® zapewniają doskonałą ochronę przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Jest to szczególnie istotne w przypadku mieszkań znajdujących się na parterze lub nisko położonych piętrach. Zasłony to produkty, które również idealnie uzupełnią wnętrze sypialni.

Największą zaletą zasłon jest fakt, że w łatwy sposób można kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia, zwłaszcza w gorące letnie dni. Dzięki zasłonom można cieszyć się świeżym powietrzem mając jednocześnie otwarte i zasłonięte okna balkonowe.

 • wysoki stopień zaciemnienia
 • elegancka estetyka
 • ochrona przed promieniowaniem UV
 • prywatność

Do montażu zasłon zaciemniających Rząska® można wykorzystać karnisze na żabki lub przelotki.

roleta drzwi balkonowe
 

Ile kosztują rolety na okno balkonowe?

Koszt osłony okiennej jest przede wszystkim zależny od tego jaki rodzaj rolety oraz rodzaj montażu wybierzemy. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na cenę rolety jest szerokość tkaniny i jej długość.

Cena rolety na drzwi balkonowe wynika także z rodzaju wybranej tkaniny. Tkaniny pełnią różnego rodzaju funkcje. To właśnie tkanina odpowiedzialna jest za stopień zaciemnienia czy ochronę termoizolacyjną.

Najważniejszym czynnikiem, który tak naprawdę ustala koszt rolet na drzwi balkonowe jest wymiar rolet.

Jak prawidłowo wymierzyć rolety do drzwi balkonowych?

Prawidłowy pomiar rolet zależny jest od tego jaki rodzaj montażu zostanie wybrany. Różni producenci zalecają różne sposoby pomiaru zarówno dla systemu inwazyjnego i bezinwazyjnego.

Pomiar osłony okiennej to bardzo istotna kwestia. Bowiem to właśnie odpowiedni pomiar gwarantuje właściwe zasłonięcie szyby przez którą dostaje się światło do wnętrza domu. Źle zwymiarowane rolety balkonowe nie będą pełniły swojej funkcji i tym samym pomieszczenie będzie pozbawione jakiejkolwiek ochrony.

Przykład właściwego pomiaru dla klasycznych rolet wolnowiszących (tj. dzień noc)

Pomiar dla montażu inwazyjnego i bezinwazyjnego:

 • Pomiar szerokości: Szerokość mierzymy na podstawie szerokości szyby dodając około 2-3 cm
 • Pomiar wysokości: Wysokość mierzymy na podstawie wysokości skrzydła okiennego od górnej do dolnej krawędzi.
rolety dzień noc okno balkonowe
 

Rolety dzień noc montuje się na ramie okna przy użyciu 2 mocowań umieszczonych na górnej części ramy.

rolety na okna balkonowe
 

Przykład właściwego pomiaru dla rolet plisowanych

Pomiar dla montażu inwazyjnego:

 • Pomiar szerokości: Szerokość mierzymy na podstawie szerokości szyby wraz z uszczelką odejmując 3mm aby plisa mogła się swobodnie przesuwać po szybie okna.
 • Pomiar wysokości: Wysokość mierzymy na podstawie wysokości szyby wraz z uszczelką.

Rolety plisowane inwazyjne montowane są w świetle szyby. Mocuje się je do listwy przyszybowej za pomocą 4 mocowań.

 

Pomiar dla montażu bezinwazyjnego:

 • Pomiar szerokości: Zmierz szerokość okiennej szyby i dodaj 2-4 cm. Upewnij się także, czy zainstalowana roleta nie będzie przeszkadzać w swobodnym korzystaniu z klamki.
 • Pomiar wysokości: Wysokość pomiaru wykonaj od górnej do dolnej krawędzi całego skrzydła okiennego.
roleta na okno balkonowe
 

Rolety plisowane bezinwazyjne montowane są na ramie okiennej. Mocuje się je za pomocą 4 mocowań zaciskowych.

Przykład właściwego pomiaru dla zasłon zaciemniających

Pomiar dla montażu na taśmę i przelotki:

 • Pomiar szerokości: Zmierz szerokość wnęki okiennej i pomnóż otrzymaną szerokość przez 2. Podziel otrzymany wymiar przez ilość potrzebnych zasłon. Otrzymana liczba to zalecana szerokość na jedną zasłonę.
 • Pomiar wysokości: Mierzymy na podstawie wysokości od karnisza do podłogi. Do tego pomiaru należy dodać 2 cm.
roleta drzwi balkonowe
 

Pomiar dla zasłon zaciemniających jest identyczny zarówno przy montażu na oczka jak i na taśmę.

 

Jak czyścić rolety balkonowe?

Drzwi balkonowe na których zamontowane są rolety balkonowe, zwłaszcza w ciepłych porach roku są często używane. Dlatego normalną rzeczą jest powstanie zabrudzeń rolet na oknie balkonowym.

Najczęściej mamy do czynienia z kurzem. W jego przypadku wystarczy regularne odkurzanie odkurzaczem. W ten sposób skutecznie jesteśmy wstanie sobie z nim poradzić.

W przypadku powstania plam, doskonały sposób aby się ich pozbyć to przetarcie tkaniny w miejscu powstania plamy delikatnie zwilżoną ścierką. Jeśli sama woda nie wystarczy, można wspomóc się delikatnym detergentem i ponownie przetrzeć tkaninę zwilżoną ściereczką. Kiedy plama została usunięta, należy pozostawić tkaninę do wyschnięcia.

Podczas czyszczenia tkaniny należy uważać, aby jej nie przemoczyć, gdyż możemy doprowadzić do uszkodzenia struktury tkaniny, co może mieć wpływ na jej dalszą funkcjonalność. Ponadto sposób czyszczenia zależy od rodzaju rolety.

Czy rolety balkonowe pasują do wszystkich typów okien?

Rolety okienne to wszechstronne rozwiązanie, które z powodzeniem jesteśmy wstanie zamontować na większości typów okien. Producenci osłon okiennych oferują szeroki zakres zastosowań dla rolet wewnętrznych.

Rolety okienne możemy zamontować na okna i drzwi balkonowe, okna tradycyjne, okna dachowe, okna zadaszone. Tym samym montaż jest możliwy na oknach z takich materiałów jak drewno, aluminium czy PCV.

Niektóre z rolet takie jak na przykład rolety dzień i noc czy żaluzje drewniane możemy zamocować zarówno do ściany jak i do sufitu.

rolety dzień noc okno balkonowe
 

Roleta na okno nieotwierane

Bardzo często częścią okien balkonowych poza drzwiami balkonowymi są również okna nieotwierane, które zazwyczaj znajdują się tuż obok drzwi balkonowych. 

Montaż rolet na oknach nieotwieranych jest również jak najbardziej możliwy. Należy jedynie dopasować odpowiednio sposób montażu. W przypadku klasycznych rolet wolnowiszących stosujemy montaż inwazyjny, który z powodu montażu jedynie w dwóch miejscach na oknie będzie najtrwalszą metodą montażu. Z kolei przy roletach plisowanych mamy oprócz montażu inwazyjnego również opcję montażu za pomocą kleju, tj. taśmą. Przy montażu z taśmą mierzymy okno w taki sam sposób jak do montażu inwazyjnego.

Roleta na okno nieotwierane
 

Podsumowanie

Rolety balkonowe Rząska® to nie tylko praktyczne rozwiązanie dla każdego balkonu czy tarasu, ale także stylowy element dekoracyjny, który dodaje uroku i funkcjonalności przestrzeniom mieszkalnym.

Możliwość kontroli ilości światła słonecznego, ochrony przed czynnikami atmosferycznymi oraz zachowania prywatności, stanowią niezastąpione wsparcie dla osób ceniących sobie komfort i estetykę w swoim otoczeniu.

Dzięki bogatej ofercie wzorów, kolorów i dodatkowych funkcji, rolety balkonowe Rząska® z pewnością zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów.

rolety balkonowe