Rolety plisowane - wszystko co musisz wiedzieć

Rolety plisowane zostały wprowadzone na rynek z początkiem lat 80 XX wieku. Było to nowatorskie rozwiązanie w dziedzinie osłon okiennych, polegające na połączeniu funkcjonalności rolet tradycyjnych z nowoczesną technologią.

Innowacyjny design o nietypowych kształtach, jakimi z pewnością wyróżniają się plisowane rolety sprawił, że w szybkim tempie zyskały ogromną popularność. Początkowo były stosowane głownie w przestrzeniach komercyjnych jak i biurowych.

Równie szybko plisy okienne znalazły zastosowanie w pomieszczeniach mieszkalnych jako idealne rozwiązanie dla zaspokojenia indywidualnych potrzeb klientów.

rolety plisowane
 

 

Czym są rolety plisowane?

Rolety plisowane Rząska® to jedno z najbardziej wszechstronnych i eleganckich rozwiązań do osłony okien. Montaż rolet plisowanych niesie za sobą wiele korzyści. Jedną z głównych zalet jakie oferuje roleta plisowana na wymiar to idealna kontrola światła, zapewniając dodatkowo wysoki stopień prywatności.

Roleta plisowana na wymiar charakteryzuje się konstrukcją tkaniny, która składa się w formie harmonijki. Dzięki temu żaluzje plisowane wyróżniają się estetycznym wyglądem oraz występują w szerokiej gamie kolorystycznej, co umożliwia dopasowanie jej do każdego wnętrza.

 

W naszej ofercie występują rolety plisowane bezinwazyjne oraz inwazyjne, dzięki temu z łatwością można dopasować je do swoich potrzeb.

 

Roleta plisowana na wymiar i rodzaje tkanin

Rolety plisowane na wymiar to praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie, ale nie tylko. Roleta plisowana to przede wszystkim element dekoracyjny, który z łatwością może odmienić wygląd każdego pomieszczenia.

Jednym z najważniejszych komponentów wykorzystywanych do produkcji rolet plisowanych i tak naprawdę odpowiadającym za szereg funkcjonalności i aspekt wizualny jest rodzaj wybranej tkaniny.

Na rynku dostępne są różne modele tkanin:

 • tkaniny przezroczyste
 • tkaniny półprzezroczyste
 • tkaniny zaciemniające
 • tkaniny całkowicie zaciemniające

Wybór odpowiedniej tkaniny plis przykładowo z pewnością zapewni spokojny sen wszystkim domownikom.

Kolekcja Honeycomb

Rolety plisowane na wymiar Rząska® z kolekcji Honeycomb charakteryzują się strukturą plastra miodu. Ta kolekcja rolet plisowanych składa się z dwóch warstw tkaniny, które połączone są fałdami i tworzą komórki w kształcie plastra miodu.

Dzięki tej strukturze rolety plisowane oferują doskonałą izolację termiczną. Powstałe pomiędzy tkaninami komórki pomagają w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Dzieje się tak ponieważ rolety plisowane o strukturze plastra miodu skutecznie odbijają promienie słoneczne. Rolety plisowane z kolekcji Honeycomb oferują całkowite zaciemnienie wnętrza pomieszczeń.

Tkanina z kolekcji Honeycomb została stworzona z poliestru i posiada istotny certyfikat Oekotex, który gwarantuje bezpieczeństwo dla zdrowia.

żaluzje plisowane
 
rolety harmonijkowe
 

Kolekcja Thermo

Rolety plisowane na wymiar Rząska® z kolekcji Thermo to półprzezroczysta tkanina zaciemniająca. Charakteryzuje się tym, że została wyposażona w powłokę termoizolacyjną, po jej zewnętrznej stronie.

Dzięki zastosowanej powłoce roleta plisowana skutecznie odbija większość promieni słonecznych na zewnątrz, co skutecznie chroni pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem się. Jest to bardzo przydatna cecha rolety w okresie letnim. Natomiast w okresie zimowym powłoka pomaga utrzymać ciepło w pomieszczeniu.

Tkanina z kolekcji Thermo jest stabilizowana UV, aby zapobiec szybkiemu blaknięciu kolorów a instalacje na oknie zapewniają doskonałą ochronę przed promieniowaniem UV dla Twoich mebli i innych elementów wyposażenia wnętrza.

Kolekcja Premium

Rolety plisowane na wymiar Rząska® z kolekcji Premium to tkanina posiadająca certyfikat Oekotex i również wykonana jest z 100% poliestru. Jest to półprzezroczysta tkanina, która charakteryzuje się przepuszczalnością naturalnego światła.

Roleta plisowana w zestawieniu z tym materiałem cechuje się wyjątkową trwałością, nie jest podatna na gniecenie i jednocześnie ma wysoką odporność na ścieranie, a także utrzymuje trwały kolor, będąc odporną na blaknięcie.

Rolety plisowane z kolekcji Premium występują w 21 kolorach tkanin.

rolety plisowane na wymiar
 
rolety plisy na wymiar
 

Kolekcja Melange

Rolety plisowane na wymiar Rząska® z kolekcji Melange to elegancka tkanina przypominająca tkaninę lnianą. To półprzezroczysta tkanina, występująca w 7 modnych kolorach, które z pewnością idealnie wpiszą się w charakterystykę wnętrza o każdym stylu.

Rolety plisowane z kolekcji Melange są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie minimalizm i funkcjonalność.

Kolekcja Dolomite

Rolety plisowane na wymiar Rząska® z kolekcji Dolomite jest nieprzezroczystą tkaniną żakardową. Charakteryzuje się wysoką jakością i estetyką. Podobnie jak tkanina z kolekcji Melange, występuję w 7 modnych kolorach.

Rolety plisowane z kolekcji Dolomite to idealne rozwiązanie dla każdego kto poszukują wyjątkowych osłon okiennych.

plisa roleta
 

Plisy okienne i sposoby montażu

Żaluzje plisowane na wymiar oferują dwa systemy montażowe. Odpowiedni montaż rolety plisowanej ma szczególne znaczenie podczas użytkowania rolety. Zarówno montaż bezinwazyjny, jak i montaż inwazyjny plis niesie za sobą wiele korzyści.

Dostępne modele rolet plisowanych na wymiar wyróżniają się na tle innych rodzajów rolet tym, że nie posiadają kasety. Rozwiązanie tego typu wpływa pozytywnie na funkcjonowanie rolety i nie ogranicza swobody otwierania okna.

 • montaż inwazyjny
 • montaż bezinwazyjny
 • brak kasety
rolety plisy na wymiar
 

Inwazyjne rolety plisowane na wymiar

Żaluzja plisowana na wymiar w systemie inwazyjnym charakteryzuje się tym, że sama roleta umiejscowiona jest w świetle szyby. Uchwyty montażowe mocuje się do listwy przyszybowej, za pomocą dołączonych do zestawu rolety małych wkrętów.

Montaż rolety plisowanej na wymiar do listew przyszybowych nie zasłania całej powierzchni szyby. Przez to pomiędzy roletą, a ramą okna pojawią się minimalne szczeliny, przez które do wnętrza pomieszczenia będą przenikały promienie słoneczne.

Inwazyjny system montażu ingeruje w strukturę ramy okiennej. Dlatego przed wyborem tego systemu montażu należy zapoznać się z gwarancją producenta okien czy zastosowanie tego systemu nie wiąże się z jej utratą.

rolety plisowane na wymiar
 

Właściwy pomiar okna dla inwazyjnej rolety plisowanej

Rolety plisowane inwazyjne na wymiar montowane są w świetle szyby. Mocuje się je do listwy przyszybowej za pomocą 4 mocowań Risinfix inwazyjne do przykręcenia, na górze i na dole listew przyszybowych.

Pomiar szerokości: Zmierz szerokość szyby okna. Szerokość mierzymy na podstawie szerokości szyby wraz z uszczelką odejmując 3mm aby plisa mogła się swobodnie przesuwać po szybie okna.

Pomiar wysokości: Zmierz wysokość szyby okna. Wysokość mierzymy na podstawie wysokości szyby wraz z uszczelką.

Roleta plisowana na wymiar umiejscowiona jest w świetle szyby.

roleta plisowana bezinwazyjna
 

Bezinwazyjne rolety plisowane na wymiar

Roleta plisowana na wymiar w systemie bezinwazyjnym charakteryzuje się tym, że sama roleta umiejscowiona jest na ramie okna . Uchwyty montażowe mocuje się u dołu i góry ramy okna, za pomocą dołączonych do zestawu rolety uchwytów zaciskowych.

W przeciwieństwie do systemu inwazyjnego, montaż rolety plisowanej na wymiar, u dołu i góry ramy okna umożliwia zasłonięcie całej szyby. Dzięki temu nie powstają szczeliny pomiędzy roletą, a ramą okna i wnętrze pomieszczenia jest doskonale chronione przed promieniami słonecznymi, które nie mają możliwości przeniknąć do wnętrza pomieszczenia.

Łatwy montaż rolet plisowanych na wymiar w systemie bezinwazyjnym to główna zaleta tego produktu.

plisa roleta
 

Właściwy pomiar okna dla bezinwazyjnej rolety plisowanej

Rolety plisowane bezinwazyjne na wymiar montowane są u dołu i góry ramy okiennej. Mocuje się je za pomocą 4 mocowań zaciskowych do ramy okna.

Pomiar szerokości rolety: Zmierz szerokość szyby i dodaj do tego 2-4 cm. Pamiętaj także o sprawdzeniu, czy zamontowana roleta nie będzie zakłócała swobodnego korzystania z klamki.

Pomiar wysokości rolety: Wysokość zmierz na podstawie całego skrzydła okiennego od górnej do dolnej krawędzi.

Roleta plisowana na wymiar umiejscowiona jest na ramie okiennej.

Ile kosztują rolety plisowane bezinwazyjne

Koszt rolet plisowanych na wymiar zależny jest przede wszystkim od rozmiarów okien. To właśnie one, głównie ustalają cenę produktu. Im szersza i dłuższa roleta, tym plisa będzie droższa. Dodatkowo na koszt plis wpływają również pozostałe komponenty takie jak sposób montażu, rodzaj tkaniny czy kolor wybranego profilu aluminiowego.

Żaluzje plisowane na wymiar dostępne w naszym sklepie można zamówić w wymiarach maksymalnie do 180 cm szerokości i 250cm wysokości.

Plisa okienna i zestawienie tkanin

roleta plisowana na wymiar
 
 • kolekcja Honeycomb

Tkanina plisowana całkowicie zaciemniająca o strukturze plastra miodu

Tkanina występuje w 14 kolorach

rolety harmonijkowe
 
 • kolekcja Thermo

Tkanina plisowana zaciemniająca z powłoką termoizolacyjną o strukturze harmonijki

Tkanina występuje w 21 kolorach

rolety plisy na wymiar
 
 • kolekcja Premium

Tkanina plisowana półprzepuszczalna o strukturze harmonijki

Tkanina występuje w 22 kolorach

 

żaluzje plisowane
 
 • kolekcja Melange

Tkanina plisowana półprzepuszczalna o strukturze harmonijki

Tkanina występuje w 7 kolorach

roleta plisowana bezinwazyjna
 
 • kolekcja Dolomite

Tkanina plisowana półprzepuszczalna o strukturze harmonijki

Tkanina występuję w 7 kolorach

Plisy okienne i zestawienie mocowań

 • mocowania Risnifix inwazyjne do przykręcenia

Dostępne zawsze w kolorze profilu: biały, srebrny, antracyt, brąz

 • mocowania Risnifix Double 2w1

Dostępne w kolorze: biały, antracyt, brąz

 • mocowania bezinwazyjne Risnifix "Incognito Standard"

Dostępne w kolorze: transparentny

 • mocowania bezinwazyjne Risnifix do klejenia

Dostępne w kolorze: biały, srebrny, antracyt, brąz

 • mocowania bezinwazyjne Risnifix do przykręcenia

Dostępne w kolorze: biały, antracyt, brąz

Plisy okienne i zestawienie profili aluminiowych

 • profil aluminiowy w kolorze białym
 • profil aluminiowy w kolorze srebrnym
 • profil aluminiowy w kolorze antracytowym
 • profil aluminiowy w kolorze brązowym
 • profil aluminiowy w kolorze złoty dąb
 • profil aluminiowy w kolorze orzech
rolety plisowane
 

Dzięki naszym profilom aluminiowym masz pełną swobodę w doborze koloru.

Jakie okna można osłonić roletami plisowanymi?

Rolety plisowane dedykowane są praktycznie do wszystkich dostępnych modeli okien. Plisa może być zamontowana zarówno na okno dachowe, drzwi balkonowe, jak i okna ścienne.

Roletę plisowaną można zamontować także do każdego rodzaju okna, niezależnie czy są to okna drewniane, PCV czy aluminiowe.

Roletami plisowanymi również można zapewnić ochronę przeszkleń w ogrodach zimowych.

Różnice pomiędzy roletami plisowanymi a tradycyjnymi

Rolety plisowane różnią się od rolet tradycyjnych przede wszystkim wyglądem, konstrukcją, jak i funkcjonalnością.

1. Wygląd i konstrukcja

 • Rolety plisowane: charakteryzują się konstrukcją tkaniny w strukturze harmonijki
 • Rolety tradycyjne: charakteryzują się prostą konstrukcją tkaniny nawiniętej na wałek

2. Regulacja światła

 • Rolety plisowane: zapewniają regulację ilości światła wpadającego do pomieszczeń za pomocą dwukierunkowego sterowania plisy
 • Rolety tradycyjne: zapewniają regulację ilości światła wpadającego do pomieszczeń poprzez jej całkowite zasłonięcie lub pełne opuszczenie

3. Montaż

 • Rolety plisowane: mogą być zamontowane zarówno w systemie inwazyjnym, jak i bezinwazyjnym
 • Rolety tradycyjne: zazwyczaj montowane są do ramy okna, dlatego zachodzi konieczność montażu inwazyjnego

Rolety plisowane wyróżniają się bardziej nowoczesnym wyglądem, płynniejszą regulacją światła i wyborem systemu montażu.

Jak czyścić żaluzje plisowane

Żaluzje plisowane i utrzymanie ich w nienagannej czystości, jest kluczowe dla zachowania prawidłowej funkcjonalności plisy. Dzięki regularnej konserwacji, żaluzje plisowane z pewnością posłużą przez długie lata.

Odkurzanie: pierwszym krokiem w procesie czyszczenia rolet plisowanych jest ich delikatne odkurzenie, aby usunąć z ich powierzchni kurz, pył i inne drobne zanieczyszczenia.

Zaleca się używania odkurzacza wyposażonego w końcówkę z delikatną szczotką.

Usuwanie plam: w przypadku pojawienia się plam lub innych zabrudzeń zaleca się użycie zwilżonej szmatki z dodatkiem delikatnego detergentu dedykowanego do tkanin, przecierając tkaninę w miejscu powstania zanieczyszczeń.

Należy uważać, aby nie dopuścić do przemoczenia tkaniny, gdyż może to mieć negatywny wpływ na jej strukturę.

Podsumowanie

Słuszność wyboru rolet plisowanych jako produktu niepodważalnie wynika z ich wielu zalet i korzyści, które oferują użytkownikom. Dzięki swojej eleganckiej konstrukcji, precyzyjnej regulacji światła, różnorodności materiałów i wzorów oraz łatwemu utrzymaniu czystości, rolety plisowane stanowią doskonałe rozwiązanie w kwestii osłaniany okien.

Uniwersalność rolet plisowanych sprawia, że są one idealne zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz, dodając im elegancji i funkcjonalności. Kupując rolety plisowane, inwestujemy nie tylko w estetykę i funkcjonalność, ale także w trwałość i długoterminową wartość produktu.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą dostępną w naszym sklepie internetowym, gdzie znajdą Państwo szeroki wybór produktów, które z pełną satysfakcją staną się nie tylko funkcjonalnym, ale przede wszystkim estetycznym dodatkiem wnętrza domu.