Jak wyczyścić rolety dzień noc ?

jak wyczyścić rolety dzień noc
 

Jak się okazuje najczęściej wybierane przez nas osłony okienne to właśnie rolety dzień noc. Popularność rolety typu dzień noc z całą pewnością wynika z tego, że jest bardzo praktycznym, funkcjonalnym i dekoracyjnym elementem wnętrza, dedykowanym dla naszych okien. Skupmy się więc, na jednej z najistotniejszych kwestii w ich użytkowaniu czyli - czyszczenie rolet dzień noc.

Czyszczenie rolet dzień noc

W momencie kiedy zdecydowaliśmy się na zakup rolet dzień noc, następnym i oczywistym pytaniem jakie się pojawi to - jak wyczyścić rolety dzień noc?

W gruncie rzeczy roleta dzień noc to nic skomplikowanego w czyszczeniu a nawet można stwierdzić, iż rolety plisowane wymagają o drobinę więcej uwagi w czyszczeniu, pomimo że tkanina rolet dzień noc jest podwójna. Dbałość o nasze rolety dzień noc to gwarancja ich długiej żywotności i funkcjonalności. Regularne czyszczenie rolet pozwoli nam zachować estetyczny wygląd również w najbardziej słoneczny dzień, a przede wszystkim będziemy mogli na długi czas cieszyć się ich prawidłowym funkcjonowaniem.

Rolety dzień noc składają się z dwóch rodzajów tkaniny, jednym z nich jest tkanina zaciemniająca, zaś druga transparentna. Podstawową i najważniejszą cechą rolety jest kontrola dostępu ilości światła wpadającego do naszego pomieszczenia. Dlatego tak bardzo istotną kwestią jest zachowanie tkaniny w nienagannym stanie.

Rolety dzień noc: jak poradzić sobie z kurzem

Kurz w naszych domach powstaje w sposób naturalny, na który właściwie nie mamy żadnego wpływu. Dla niektórych kurz, to kwestia tylko estetyczna, dla innych z kolei to przyczyna alergii. Niestety nie jesteśmy wstanie całkowicie wyeliminować go z naszych pomieszczeń.

Jedynym z najprostszych, a zarazem jednym z najskuteczniejszych pomocników w walce z kurzem to odkurzacz. Wyposażony w końcówkę z miękką szczotką oraz przy niskich obrotach odkurzanie rolet nie będzie niczym skomplikowanym.

Jeśli nasz odkurzacz nie jest wyposażony we właściwą końcówkę, w łatwy sposób możemy czyścić rolety dzień noc za pomocą zwykłej zmiotki. To również dobre rozwiązanie do czyszczenia rolet. Z pewnością uzyskamy podobny efekt jak przy użyciu odkurzacza.

Pamiętajmy o tym, że nawet tkanina najwyższej jakości wymaga od nas aby czyścić rolety dzień noc w odpowiedni sposób. Zarówno biorąc pod uwagę odkurzanie rolet, jak i usuwanie plam z tkaniny rolety dzień noc.

 

Poważniejsze zabrudzenia rolety dzień noc

Plamy, które mogą pojawić się na tkaninie naszej rolety, wymagają od nas szybkiej reakcji. Pozostawione na dłużej mogą okazać się bardzo ciężkie w usunięciu, kiedy postanowimy wyczyścić rolety dzień noc.

W przypadku plam, do takiego czyszczenia rolet dzień noc, niezbędne będzie użycie miękkiej ściereczki nasączonej odrobiną płynu do mycia naczyń. Istotne jest to aby ściereczka była tylko delikatnie zwilżona.

Sposób ich czyszczenia powinien odbywać się na zasadzie przecierania tkaniny delikatnymi ruchami. Mocne przecieranie tkaniny zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału. Należy pamiętać o tym, że każda tkanina jest impregnowana. Dlatego nieodpowiedni sposób czyszczenia może uszkodzić impregnat.

Dbałość o tkaninę w przypadku kiedy nasze rolety dzień noc są w jasnych kolorach musi odbywać się regularnie. To właściwy sposób aby rolety najdłużej zachowały idealny wygląd.

Czy można prać rolety dzień noc w pralce automatycznej ?

Niestety, ale takie rozwiązanie aby w ten sposób czyścić rolety dzień noc nie jest zalecane, nawet gdybyśmy zdecydowali się na użycie płynu do prania delikatnych materiałów. W trosce o jak najdłuższą żywotność tego produktu nie należy prać go w pralce automatycznej.

Czyszczenie rolet typu dzień noc, wymaga od nas odpowiedniego podejścia, ze względu na to, że roleta jest dość wymagającą konstrukcją. Dlatego przy każdym sprzątaniu mieszkania, musimy mieć na uwadze ryzyko uszkodzenia materiału.

Dlaczego unikać prania w pralce rolety dzień noc ?

Rolety dzień i noc składają się z dwóch warstw delikatnych tkanin, które są połączone ze sobą paskami. Konstrukcja rolet sprawia, że mogą łatwo ulec uszkodzeniu podczas prania w pralce.

Pranie w pralce może negatywnie wpłynąć nie tylko na tkaninę, ale również na wszystkie elementy metalowe zastosowane w roletach. Kontakt z wodą może doprowadzić do powstania korozji, w efekcie roleta nie będzie funkcjonowała w sposób właściwy.

Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że podczas prania w pralce nie mamy pełnej kontroli nad tym, jak zostaną potraktowane rolety. Proces prania i wirowania może być zbyt agresywny dla delikatnych materiałów zastosowanych w produkcji rolet okiennych.

Skutki prania rolet w pralce

Załóżmy, że zdecydowaliśmy się prać rolety dzień noc w pralce. Czy możemy spodziewać się, że nasze zabrudzone rolety zachowają swój idealny wygląd?

Niestety nie. Czyszczenie rolet w taki sposób z całą pewnością przyniesie nam efekt, jakiego nie chcieliśmy uzyskać. Najprawdopodobniej tkanina rolety dzień noc będzie zgnieciona, rozciągnięta, a może nawet i skurczona.

W ten sposób doprowadzimy do całkowitego zniszczenia naszej rolety dzień noc. Naruszając ich strukturę, roleta nie będzie spełniała już swojej funkcji i jedynym rozwiązaniem będzie ponowny zakup nowej rolety.

Do czyszczenia rolet wykorzystaj wannę

Wanna może być dobrą alternatywą dla niewskazanego użycia pralki, aby wyczyścić rolety dzień noc. Natomiast i w tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność.

Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie rolety mogą nadawać się do takiego czyszczenia. Warto sprawdzić instrukcję, którą załączył producent do zamówionych przez nas rolet.

Zapoznanie się z charakterystyką produktu, pozwoli nam lepiej zrozumieć jego funkcje i cechy, które nam oferuje. Przede wszystkim dzięki temu jesteśmy wstanie wyeliminować powstanie ewentualnych błędów podczas użytkowania.

Jak wyczyścić rolety dzień noc w wannie ?

Kluczowym elementem jest odpowiednie ich przygotowanie, przed tym jak zaczniemy czyścić rolety.

  1. W pierwszej kolejności powinniśmy je zdemontować aby czyszczenie rolet było dla nas łatwiejsze.
  2. Zanim całkowicie zanurzymy nasze rolety okienne w wannie wypełnionej wodą, wydzielmy sobie jej niewielki fragment. Dzięki temu będziemy mogli zauważyć jak tkanina zareaguje na kontakt z wodą.
  3. Użyjmy delikatnego detergentu i wilgotnej szmatki, przecierając zabrudzone miejsce. Po wykonaniu tej czynności, osuszmy roletę i sprawdźmy czy nie doszło do jej uszkodzenia.
  4. Kiedy testowe czyszczenie nie wzbudziło naszych wątpliwości, możemy przystąpić do całkowitego zanurzenia rolety dzień noc. W tym celu napełnijmy wannę letnią wodą, z dodatkiem delikatnego detergentu, takiego, który jest przeznaczony do delikatnych tkanin.
  5. Upewnij się, że wanna wypełniona jest letnią wodą i nie jest ani zbyt gorąca, ani zimna. To istotne, gdyż znaczne różnice temperatury mogą trwale uszkodzić tkaninę.
  6. Gdy skończymy czyścić rolety, musimy je delikatnie spłukać czystą wodą, aby dokładnie usunąć użyty detergent. Następnie osuszamy rolety, aby uniknąć pozostawienia nadmiaru wody. W tym celu najlepiej sprawdzi się użycie ręczników, za pomocą których delikatnie należy wycisnąć wodę z rolet.
  7. Następnym i ostatnim już krokiem, po dokładnym osuszeniu za pomocą ręczników, rozwieś rolety na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, aby całkowicie wyschły. Gdy mamy pewność, że nasze rolety są już suche, możemy przystąpić do ponownego zamontowania ich na naszym oknie.

Jak często czyścić rolety dzień noc?

Częstotliwość czyszczenia rolet dzień noc, powinna odbywać się przy każdym sprzątaniu mieszkania. Najczęstszą czynnością w naszym domu to odkurzanie odkurzaczem, a to jeden z najlepszych sposobów aby nasze dekoracje okienne nie były pokryte kurzem.

W kwestii dokładnego mycia rolet dzień noc wykorzystując przy tym wspomnianą wannę, ich czyszczenie zaleca się przeprowadzić przynajmniej 1-2 razy w roku.

Należy jednak pamiętać, aby czyszczenie rolet w ten sposób nie stało się naszą rutyną podczas regularnego sprzątania mieszkania, a głównie w przypadku pojawienia się uporczywych plam.

Podsumowując

Wiedząc już jak wyczyścić rolety dzień noc, zapewne wiesz też, że czyste i zadbane rolety dzień i noc mają pozytywny wpływ na estetykę naszego wnętrza. Choć to nie tylko jedyny argument, gdyż dzięki temu rolety okienne zachowują swoją funkcjonalność na bardzo długi czas.

Regularne dbanie jest kluczowe dla rolet okiennych. Pamiętajmy, że delikatne czyszczenie rolet dzień noc, nawet z dodatkiem delikatnego detergentu, ponieważ użycie silnych detergentów, którymi nie wolno czyścić rolet jest niewskazane oraz ostrożne podejście do pielęgnacji tkanin pozwolą Ci cieszyć się nimi przez wiele lat.